Samorozwój – jak o niego dbać?

Samorozwój, a inaczej rozwój osobisty, jest niezwykle ważnym aspektem życia każdego człowieka. Rozwijamy i uczymy się przez całe życie, także najprawdopodobniej także i podczas czytania tego artykułu ulegasz procesowi rozwojowemu. Nikt nie chce stać w miejscu i pragniemy systematycznie stawać się lepszą wersją samego siebie. Często robiąc to podświadomie nie mamy jednak bladego pojęcia w jaki sposób robić to świadomie – jak dążyć do samorozwoju? Poniżej przedstawimy kilka solidnych i kluczowych rad, dzięki którym będziesz wiedział jak w końcu zabrać się za siebie. Zapraszamy do lektury!

Ekstrawertyk a introwertyk

Jak wiadomo, ekstrawertycy i introwertycy znacząco różnią się od siebie pod każdym względem. Introwertyk preferuje własne towarzystwo, wyjście w miejsce publiczne zadaje mu sporo trudu, a okazywanie emocji nie jest takie typowe. U ekstrawertyków sytuacja jest kompletnie inna. Ekstrawertyk skutecznie naładuje baterie w towarzystwie, nie przepada za samotnością i lubi być w centrum uwagi. Aby poznać więcej różnic między ekstrawertykiem a introwertykiem – odsyłam Was do tego artykułu.

W związku z tymi różnicami naturalnym jest fakt, że również sposoby samorozwoju będą kompletnie inny. Istnieją oczywiście wyjątki i konkretne przypadki, gdzie niekoniecznie musi tak być.

Samorozwój u ekstrawertyków

Samorozwój u ekstrawertyków jest rzeczą naturalną. Już samo przebywanie w towarzystwie innych ludzi skutecznie rozwija daną osobę. Istnieją jednak sposoby, aby ten samorozwój był jak najbardziej zmaksymalizowany.

 • Poznawanie nowych miejsc – jest to wręcz cecha charakteryzująca ekstrawertyków. Jeżeli lubisz poznawać nowe miejsca to skup się na tym aspekcie na sto procent. Poznawaj nowe budowle i budynki. Wychodź se swojej strefy komfortu i wprowadzaj się w zupełnie nowe sytuacje. Jeżeli jesteś ekstrawertykiem to wykorzystaj ten fakt na sto procent!\
 • Wakacje, urlop i wyjazdy! Nie jest tajemnicą fakt, iż wyjazdy w kompletnie nowe miejsca (za granicę zwłaszcza) kształcą i rozwijają. Według mnie jest to jeden z najlepszych sposobów samorozwoju. Dla wielu jest to dodatkowo pomysł na życie czy hobby. Jeżeli lubisz podróżować, staraj się to wykorzystywać jak najlepiej. Integruj się z nowymi ludźmi, rozmawiaj z nimi. Poznawaj nowe miejsca, kulturę i obyczaje. Jeżeli nigdy jednak nie podróżowałeś w nowe miejsca to koniecznie sprawdź czy będzie to dla Ciebie frajdą!
 • Szkolenia i warsztaty. Jest to bez dwóch zdań jedna z lepszych form samorozwoju. Konkretne szkolenia i warsztaty potrafią nauczyć i rozjaśnić konkretne zagadnienia. Jeżeli chcemy rozwijać się w konkretnym kierunku to szkolenia będą tutaj odpowiednią metodą. Nauka w grupie często jest dodatkowym atutem, dlatego dla ekstrawertyków jest to świetne rozwiązanie. Stawiaj się w sytuacji gdzie musisz zmierzyć się z własną kreatywnością. Staraj się zdobyć jak najwięcej nowych umiejętności, aby ten sposób samorozwoju był jak najbardziej efektywny i efektowny!

Rozwój osobisty u introwertyków

Introwertycy preferują bardziej spokojne i odizolowane otoczenie, dlatego i sposoby samorozwoju będą tutaj kompletnie inne.

 • Spędzaj jak najwięcej czasu w bibliotece! Mam tutaj również na myśli inne pomieszczenia tego typu – sale teatralne, mini kina czy inne. Spędzaj czas tam gdzie adekwatnie cicho i spokojnie. Skup się na nauce konkretnych umiejętności i czytania konkretnych książek. Poświeć swój czas na zdobywanie specjalistycznej wiedzy – taką, który właśnie ty preferujesz.
 • Korzystaj z internetu – powszechnie wiadomo, że internet jest ogromnym źródłem wiedzy każdego rodzaju. Jeżeli jesteś introwertykiem do dosłownie musisz wykorzystać ten fakt. Czerp jak najwięcej wiedzy z tego źródła. Oglądaj filmy specjalistyczne, czytaj fora czy szukaj konkretnej wiedzy poprzez wyszukiwarkę. Sposobów jest mnóstwo, a to w jaki sposób Ty będziesz się rozwijał zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie.
 • Znajdź swój sposób na odstresowanie! Introwertycy wykazują większy potencjał do denerwowania i stresowania się. Zatem znajdź coś co będzie Cię skutecznie odprężało. Słuchanie muzyki, spacer czy krótka drzemka. Człowiek pod presją nie jest w stanie skutecznie się rozwijać, dlatego musisz wiedzieć jak się relaksować.

Wszystkie te metody oczywiście nie są regułą. Mogą się one skutecznie mieszać jak i kumulować. Wszystko zależy od konkretnej osoby i jej konkretnego charakteru. Dlatego najważniejszym jest, aby w samorozwoju znaleźć swój własny balans. Taki, dzięki któremu będziemy w stanie najbardziej efektywnie się rozwijać.

Poza tym istnieją również konkretne porady dla obydwu rodzai charakteru, które będą skutecznie przybliżały cię do samorozwoju.

Rozwijaj konkretne umiejętności

Ogólnikowy rozwój praktycznie nic Ci nie daje w zakresie samorozwoju. Należy skupić się na konkretnych umiejętnościach i celach jakie chcemy osiągnąć. Dla przykładu, warsztatu z zakresu samodoskonalenia praktycznie nic Ci nie dadzą w rozwoju osobistym. Dlaczego? Otóż nie rozwijasz tam nic konkretnego, a otrzymujesz tylko i wyłącznie ogólnikowe porady. Zastanów się jakie cechy konkretnie chciałbyś rozwijać.

Nowe wyzwania

To jest nierozłączna kwestia samorozwoju. Nowe wyzwania nauczą Cię nowych umiejętności. Lepiej poznasz samego siebie i to czego od siebie oczekujesz. Jeżeli rozwijasz już konkretne umiejętności to systematycznie podnoś sobie poprzeczkę. To jak ćwiczenie na siłowni. Ćwiczenie cały czas tymi samymi ciężarami przestanie w końcu dawać pożądany efekt. Aby skutki ćwiczeń siłowych były lepsze należy systematycznie zwiększać ciężar. Nie inaczej działa to w przypadku pielęgnowania konkretnych umiejętności.

Najważniejsza jest pasja

Znajdź swoją pasję i systematycznie ją rozwijaj. Pasja jest czymś co pozwala Ci oderwać się od rzeczywistości i skupić się na konkretnej umiejętności. Jest to coś co będzie sprawiało Ci przyjemność i frajdę. Rozwijanie swojej pasji jest niezwykle łatwe i skuteczne, a co za tym idzie – automatycznie dążymy do samorozwoju. Z czasem pasja może przekształcić się w biznes czy coś kompletnie innego. Nigdy nie wiemy co może przynieść czas dlatego pasja jest niezwykle ważna. Na pewno jest to lepsze niż nic nie robienie!

Dobre relacje z innymi

Pamiętaj, chcąc nie chcąc, inny ludzie są niezbędni to prawidłowego funkcjonowania i rozwijania się. Dlatego warto pielęgnować właśnie te dobre relacje. Takie, które przydadzą Ci się w Twojej karierze zawodowej, samorozwoju czy po prostu – skutecznym zrelaksowaniu się. Otaczaj się ludźmi z którymi uwielbiasz spędzać czas. Nie trać swoich cennych dni na przebywanie w niekoniecznie lubianym przez Ciebie towarzystwie.

Szybkie sposoby samodoskonalenia

Jeżeli jesteś osobą zabieganą, wiecznie zajętą, która nie ma nawet czasu dla samego siebie – mamy dla Ciebie kilka dodatkowych porad, dzięki którym w szybki i skuteczny sposób będziesz w stanie doskonalić się codziennie.

 1. Słuchaj podcastów – podcasty są to inaczej filmiki internetowe w formie audio. Dzielą się na przeróżne kategorie i potrafią dotyczyć spraw biznesowych, żywieniowych, ćwiczeniowych czy wszelkich innych. Mamy do dyspozycji również podcasty w formie opowiadań. Jeden trwa z reguły od kilku do kilkudziesięciu minut. Dzięki temu możesz w dowolnym momencie i czasie samodoskonalić się.
 2. Czytaj konkretne artykuły. Kup czasopismo w kiosku na temat konkretnej branży, która Cię interesuje i w której chcesz się rozwijać. Może to być również blog, czy artykuł w internecie. Ważny jest temat, który będzie Cię interesował i skutecznie samodoskonalił.
 3. Oglądaj filmiki w internecie. Youtube potrafi być świetnym źródłem rozrywki – ale też wiedzy. Na pewno znajdziesz tam coś w konkretnym, interesującym Cię temacie. Jest to szybkie i konkretne źródło wiedzy, dzięki któremu możesz w wolnej chwili skutecznie rozwijać się.
 4. Kurs online – w dobie internetu również z tego aspektu można korzystać praktycznie gdziekolwiek. Dobry i sprawdzony kurs może skutecznie przybliżyć Cię do upragnionego celu. Dlatego warto postawić na tego rodzaju samorozwój.
 5. Planuj przyszłość. Najlepsza forma doskonalenia własnych umiejętności to umiejętne planowanie przyszłości. Zadbaj o to aby jak najbardziej efektywnie zaplanować przyszłość. Wykorzystuj każdą chwilę i moment do skutecznego rozwijania własnych umiejętności. Wszyscy mam bowiem ograniczony czas i najlepiej będzie efektywnie i efektownie go wykorzystać.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*