Płytki do aranżacji ogrodu

Warto pamiętać o tym, że piękny ogród charakteryzuje się nie tylko odpowiednimi roślinami oraz dopasowaną architekturą, ale również podłożem użytkowym. Podczas aranżacji ogrodu musimy zwracać naszą uwagę na ścieżki, tarasy czy utwardzenia, które również muszą być świetnie dopasowane do całej aranżacji ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie płytek gresowych. Więcej informacji na ich temat znajdziecie w tym tekście.

Płytki gresowe pomagają w stworzeniu sprawnej komunikacji. Dzięki temu poruszanie się po ogrodzie będzie po prostu wygodne. Miejsca w ogrodzie, które są przeznaczone na odpoczynek czy rekreację trzeba także utwierdzić. Warto więc zdecydować się na płytki, które sprawdzą się jako ścieżki ogrodowe oraz nawierzchnia tarasowa. Bardzo interesujące aranżacje ogrodów znajdziesz na https://brzozowisko.com/

Podczas wyboru odpowiednich płytek gresowych powinniśmy pamiętać o uwzględnieniu ich grubości, właściwości antypoślizgowych oraz mrozoodporności. Ich wytrzymałość nie jest jednak jedyną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę. Konieczne jest tutaj również dobranie odpowiedniego wzornictwa, które będzie pasować do aranżacji naszego ogrodu.

Na jakie płytki ogrodowe się zdecydować?

Wiele osób ma problem z doborem odpowiednich płytek ogrodowych. Najlepiej jest zdecydować się na płytki, które świetnie wpasowują się w naturę. Dobrym rozwiązaniem będą więc płytki odwzorowujące kamień lub drewno. Dzięki temu nie będą się one zbytnio wyróżniać i świetnie wpasują się w aranżację ogrodową. Możemy zdecydować się także na płytki, które przypominają beton. Możliwości na aranżację jest więc wiele.

Zwróćmy również uwagę nie tylko na wielkość płytki, ale także na stopnicę. Informacja ta może się okazać bardzo pomocna w momencie, kiedy planujemy w naszym ogrodzie budowę schodków lub znajdują się już one na naszej zielonej powierzchni. W ten sposób będziemy mogli bez problemu przykryć schody płytkami pasującymi do reszty ścieżek w ogrodzie.

Montaż płytek ogrodowych

Przed montowaniem płytek ogrodowych musimy wiedzieć o tym, że powinny być one układane na odpowiednio przygotowanym podłożu. Obecnie bardzo popularne są ścieżki w stylu japońskim. W takiej sytuacji płytki układamy w równej od siebie odległości. Pod płytką warto rozłożyć żwir albo kruszywo, dzięki czemu płytki będą bardziej stabilne.

Niektóre osoby boją się tego, że pomiędzy płytkami zacznie przebijać się roślinność. Jeśli chcemy tego uniknąć możemy zdecydować się na rozłożenie folii ochronnej pod podsypką. Wtedy płytki będą wystawały trochę ponad grunt, więc warto zaopatrzyć się w gumowy młotek, którym delikatnie wbijemy je w podłoże.

Płytek gresowych nie możemy jednak montować bezpośrednio na trawie. Przed jej montażem musimy usunąć trawę wraz z ziemią do głębokości około 10 centymetrów. Później warto wykonać podsypkę z piasku, którą następnie ubijamy. Jeśli zależy nam na większej stabilności możemy do podsypki dodać trochę cementu.

Podsumowując

Dzięki płytkom ogrodowym możemy stworzyć oryginalne i stabilne ścieżki w naszym ogrodzie. Niezwykle popularne są one w stylach japońskich, gdzie dodatkowo specjalnie postarza się je, aby sprawiały wrażenie, że znajdują się one w tym miejscu od wielu lat. Dzięki dobraniu odpowiednich płytek do aranżacji możemy stworzyć naprawdę piękny ogród.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*