Maty edukacyjne – którą wybrać?

Maty edukacyjne są świetną zabawką dla noworodków i niemowlaków. Świetnie sprawdzają się jako swego rodzaju place zabaw, które stymulują praktycznie wszystkie zmysły dziecka. Są bardzo praktyczne i łatwe do przeniesienia w dowolne miejsce domu czy mieszkania.

Ich kupno dziecku zalecane jest już od 3. miesiąca życia dziecka. Będzie to skutecznie zwiększało ciekawość świata noworodka. Już na tym etapie życia noworodek będzie ciekawy zawieszonych zabawek na macie. W późniejszych etapach zacznie wyciągać po nie rączki, a potem będzie chętne zabawy. W 6. miesiącu życia będzie już możliwa zabawa z dzieckiem na macie. Dziecko zacznie raczkować i odkrywać coraz to nowsze funkcje maty edukacyjnej. Maty edukacyjne skutecznie wspomagają rozwój psychoruchowy każdego niemowlaka.

Jak wybrać idealną matę edukacyjną?

Wybierając odpowiedni plac zabaw dla naszej pociechy warto zwrócić szczególną uwagę na następujące jego aspekty. Są to:

  1. rozmiar – mata edukacyjna musi być na tyle duże, aby dziecko mogło się w niej poruszać. Mata edukacyjna nie może być zatem zbyt mała.
  2. Zabawki – zabawki na macie muszą być jak najbardziej różnorodne i kolorowe. Dzięki temu nasz maluszek nie znudzi się zbyt szybko i ciągle będzie czegoś ciekawe. Ważne, aby mata zapewniała zarówno grające dodatki jak i zabawki o przeróżnych fakturach.
  3. Bezpieczeństwo – oczywiście mata musi być jak najbardziej bezpieczna dla naszego dziecka. Dlatego powinniśmy zaopatrywać się w sprawdzone, markowe produkty. Będzie to dla nas gwarancją jakości i trwałości takiego produktu. Niektóre maty wyposażone są w podwyższone boki i poduszki – wówczas nasz maluszek nie wydostanie się zbyt łatwo poza matę!
  4. Materiał – warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonana jest mata. Musi być ona naturalna i jak najbardziej przyjazna dla niemowlaka. Wszelkie chemiczne środki mogą powodować uczulenie, a wykorzystanie sztucznych materiałów mogą przyczyniać się do nadmiernej potliwości dziecka.
  5. Czystość – mata musi być również łatwa do czyszczenia. Dziecko musi mieć zapewnione jak najbardziej sterylne warunki. Same zabawki muszą być również łatwe do czyszczenia. Dzieci lubią bowiem wkładać wszelkie przedmioty do buzi.

Dodatkowe akcesoria

Maty mają również przeróżne akcesoria, których obecność będzie na pewno ogromnym atutem. Świetna okaże się dodatkowa poduszka, która sprawdzi się w wykonywaniu przeróżnych ćwiczeń czy podczas zabawy z dzieckiem. Zastosować możemy również lusterko, które również będzie służyło nam za dodatkową zabawkę. Poza tym warto zadbać o to, aby mata była wyposażona w zabawki dźwiękowe, grzechotki i gryzaczki.

Jakie rozróżniamy rodzaje mat edukacyjnych?

Jak wszystko na świecie maty również dzielą się na poszczególne, rozróżnialne rodzaje. Aby wybrać jak najlepsze rozwiązanie – zapoznaj się z poniższymi propozycjami!

Maty z pałąkiem

Jest to najbardziej popularne i najczęściej wybierane rozwiązanie. Zazwyczaj spotykane są w wersjach kwadratowych lub okrągłych. Z reguły wyposażone są w zawieszane zabawki, bezpieczne lusterka, szeleszczące elementy i pozytywki i interaktywne zabawki. Maty z pałąkiem dają możliwość wielu konfiguracji. Dzięki temu dziecko nie musi bawić się tylko i wyłącznie leżąco. Pałąk można zamocować tak, aby dziecko było w stanie swobodnie bawić się w pozycji nawet siedzącej.

Maty materiałowe

Innym rodzajem są maty materiałowe. Są one większe od mat z pałąkiem i mogą zmieścić się na niej nawet bliźniaki. Jeżeli zdecydujesz się na zakup takiej wersji zwróć uwagę na to, aby wszyte tam zostało jak najwięcej zabawek o różnej fakturze. Nie może zabraknąć szeleszczących dodatków czy grających zabawek.

 

Maty z metkami

Do dyspozycji mamy również maty z metkami. Różnokolorowe metki będą świetną atrakcją dla każdego malucha. Takie rozwiązanie będzie świetnie rozwijało koordynację ruchowo wzrokową dziecka.

Maty podłogowe

Ostatnim już rodzajem jest mata podłogowa. Może służyć do zabawy już na najwcześniejszym etapie życia noworodka. Mogą również służyć jako dekoracja do różnego rodzaju domków czy własnego pokoju dziecka.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*