Małe mieszkanie w bloku – czy może być funkcjonalne?

Małe kawalerki w bloku często kojarzą nam się z nudą i ponurością. Brzydkie i niefunkcjonalne meblościanki i inne niepraktyczne rozwiązania na szczęście odchodzą w niepamięć. Decydujesz się na remont swojego małego mieszkania w bloku? Szukasz inspiracji i świeżości na rynku? Nie wiesz jak się za to wszystko zabrać? Z pewnością Ci pomoże i zaproponujemy różne praktyczne rozwiązania i porady – tak aby Twoje małe mieszkanie stało nie niezwykle funkcjonalne i jednocześnie piękne.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?

Postaw na praktyczne meble

Mam tutaj na myśli rozwiązania na wymiar i modułowe. Przestrzeń w małym mieszkaniu musi być jak najlepiej przemyślana i wykorzystana. Dlatego takie rozwiązanie meblowe idealnie sprawdzi się w kawalerkach. Dobrze przemyśl rozmieszczenie! Warto zrezygnować z ciężkich meblościanek, które niekoniecznie są ładne. Postaw na proste, objętościowe meble, które umieścisz gdziekolwiek będziesz chciał. Bardzo popularne są tutaj półki i szafki w formie klocków „Tetrisa”.  Pozwala to na efektywne rozplanowanie wolnego miejsca i przestrzeni w małym mieszkaniu.

W takim mieszkaniu liczy się każdy zakamarek, dlatego fotele i kanapy modułowe w formie narożnikowej będą idealnym rozwiązaniem. Możliwość dowolnej kombinacji pozwoli na wykorzystanie niefunkcjonalnych kątów mieszkania.

Jeżeli Twoje mieszkanie posiada wnękę w ścianie – możesz to wykorzystać i wbudować tam pojemną szafę na ubrania czy inne rzeczy. Jeżeli brakuje Ci miejsca na stół – nic prostszego! Możesz wykorzystać rozwiązanie blatu podwieszanego na ścianie. Będziesz mógł go rozłożyć wtedy – gdy będziesz go potrzebował.

Najważniejszym jest, aby w takim mieszkaniu korzystać z rozwiązań mebli na wymiar. Wówczas ergonomia całego mieszkania zostanie wykorzystana w stu procentach i nie będziesz musiał się martwić o brak miejsca na cokolwiek!

Zadbaj o porządek

W niewielkim mieszkaniu porządek jest niezwykle ważny. I nie mam tu na myśli tylko czystości. Chodzi o wyraźne oddzielenie strefy jadalnianej, kuchennej, wypoczynkowej i roboczej. Pozwoli to na wyraźne zadbanie o porządek. Możesz połączyć aneks kuchenny z blatem jadalnianym, który otworzony będzie na salon wypoczynkowy. Takie rozwiązanie w stylu amerykańskim idealnie sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach w bloku.

Nie gromadź zbędnych przedmiotów i rzeczy i zrezygnuj z niepotrzebnych dodatków. Zawalcz o każdą przestrzeń w swoim mieszkaniu i natychmiast wyrzuć to co Ci zbędne. Wykorzystaj funkcjonalne kosze, które zapewnią Ci całkowity porządek. Wykorzystaj ogromny schowek w Twoim łóżku! Rozwiązań jest mnóstwo i od Ciebie zależy co tak naprawdę wykorzystasz.

W małym mieszkaniu najczęściej spotykamy się też z problemem niewielkiej łazienki. Jeżeli o to chodzi to tu znajdziesz świetny poradnik na ten temat, gdzie konkretnie i rzeczowo zostały przedstawione wszelkie porady na temat organizacji i aranżacji małej łazienki!

Zrezygnuj z niepotrzebnych elementów

Niepotrzebne drzwi wewnętrzne możesz jak najbardziej usunąć. Pozwoli to na uzyskanie uczucia większej przestrzeni we wnętrzu. Możesz również zdecydować się na elementy przeszklone i lustra – to również skutecznie powiększy wnętrze wizualnie! Oczywiście nie ma co przesadzać z łączeniem wnętrz i całkowitej rezygnacji z intymności. O ile takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla singli i par – o tyle będzie zupełnie niepraktyczne dla rodzin z dziećmi. Zastanów się jakie są Twoje potrzeby i wtedy decyduj o praktycznym wnętrzu!

Funkcjonalne pomieszczenie

Jeżeli Twoje mieszkanie jest na tyle małe, że brakuje Ci osobnego pomieszczenia intymnego lub roboczego? I w takim przypadku jest na to rada! Możesz rozważyć opcję przeniesienia kuchni do salonu w formie aneksu kuchennego. Pozwoli to na wykorzystanie dawnej kuchni do innych celów. Oczywiście taka sytuacja jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku odpowiedniego dużego salonu! Przemyśl to, czy możesz sobie na to pozwolić!

Podział

Nie chcesz otwierać wnętrza, a wręcz przeciwnie – podzielić je? Możesz wówczas podzielić jeden pokój na dwa mniejsze! Dzięki aktualnym rozwiązaniom w prosty sposób możesz podzielić salon na mały, kameralny kącik sypialniany. Pomoże Ci w tym ścianka ze szkła, designerska luksfera lub specjalna zabudowa na kształt szafy wnękowej. Rozwiązań jest mnóstwo i wybierać można do woli. W taki sposób skutecznie podzielisz studio na mniejsze pomieszczenia!

Jasne kolory

Jasne kolory w mieszkaniu, a przede wszystkim biel, pozwala na uzyskanie wrażenia wolnej przestrzeni. Tak samo się dzieje z lustrami i przeszkleniami. Zachowaj czystość kolorów i decyduj się na jasne rozwiązania jeżeli pragniesz uzyskać wrażenie znacznie większego metrażu swojego małego mieszkania. Czystość i porządek to podstawa!

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*