Aranżacja małej łazienki to często nie lada wyzwanie. Ograniczający nas metraż zmusza do trudnych decyzji i wyborów. Jednak odpowiednio zaplanowana może być jednocześnie niezwykle piękna i praktyczna. W takim razie co sprawdzonego powinieneś wybrać? Na co się zdecydować i jak zaaranżować swoją małą łazienkę? Sprawdź nasze porady i zdecyduj, co będzie najlepsze w Twoim przypadku!
.1 W jakim miejscu umieścić łazienkę?
Najważniejsze, aby łazienka była ogólnodostępna dla każdego domownika. Dostęp do niej powinien być łatwy i niczym nieograniczony. Wówczas ominiesz porannych czy wieczornych kolejek do toalety. Najlepiej, aby WC było oddzielone od reszty toalety. Takie rozwiązanie sprawdza się w rodzinach wielodzietnych. Jeżeli jednak nie możesz sobie pozwolić na takie rozwiązanie – nic straconego!
.2 Jaki prysznic najlepszy?
Nie ma tutaj żadnej reguły i wszystko zależy od metrażu łazienki jak i jej bryły. Jeżeli posiadamy małą, prostokątną toaletę – wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście narożna kabina prysznicowa. Jeżeli jednak w Twojej toalecie znajduje się wnęka to świetnym rozwiązaniem może być prysznic bezbrodzikowy. Wówczas musisz umieścić w podłodze odpływ liniowy o odpowiednim spadku. Nie wszędzie jest to możliwe – dlatego takie rozwiązanie jest bardzo sytuacyjne. Jednak na pewno jest tego warte, bo kabina bezbrodzikowa jest efektywnym rozwiązaniem.
.3 Jaki sedes będzie najlepszym rozwiązaniem?
Do dyspozycji mamy dwie wersje: wiszącą i stojącą. Wiszącą miskę ustępową mocuje się na stelażach ukrytych w ścianie. Dzięki takiemu rozwiązaniu całość instalacji jest praktycznie niewidoczna. Sedes wisi na stelażu co daje niezwykły komfort w utrzymaniu czystości w łazience. Takie rozwiązanie cieszy się popularnością bo jest efektowne i efektywne. Ściankę stelażową możemy zabudować pod sam sufit, lub uzyskać efekt półki. Planując takie rozwiązanie w swojej niewielkiej łazience należy pamiętać, że do długości miski należy dodać szerokość stelaża i płyty gipsowo-kartonowej, którą będziemy stelaż zabudowywać. Rodzaj stelaża dostosowywany jest do rodzaju ściany.
Jeżeli decydujemy się na sedes stojący, to aktualnie nowością na rynku są kompakty stojące. Mają one odpływ pionowy co pozwala na przysunięcie sedesu bliżej ściany. Idealne rozwiązanie do małych łazienek. Można również tutaj mieszać kompakt stojący ze spłuczą chowaną w ścianie. Wszystko zależy od naszych chęci, możliwości i rozmiarów łazienki!
.4 Jaki bidet?
W małej łazience za funkcję bidetu może nam robić kompakt ze specjalną wmontowaną armaturą bidetową. Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie bidetu zaraz obok umywalki – to za funkcję bidetu pozwoli nam pełnić rączka prysznicowa umieszczona przy baterii umywalkowej.
Najnowszym rozwiązaniem, które pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń jest toaleta myjąca. Pełni ona rolę jednocześnie WC i bidetu. W tym artykule znajdziesz więcej ciekawych informacji na temat tego rozwiązania!
.5 Co z umywalką?
Często chcąc oszczędzić na miejscu w małej łazience decydujemy się na niewielką umywalkę. Jak najbardziej jest to błąd! Otóż umywalka w porannej toalecie nie służy nam tylko do mycia rąk. Umywalka posłuży nam również do mycia włosów, golenia, itp. Dlatego minimalna szerokość powinna wynosić nie mniej niż 50 cm. Głębokość natomiast minimum 40 cm.
Na rynku do dyspozycji mamy również umywalki narożne. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać miejsce w niewielkiej toalecie. W takim rozwiązaniu jednak – myjąc ręce będziemy skierowani w róg – co nie każdemu może odpowiadać w przypadku chęci posiadania lustra nad umywalką. W takim przypadku również mamy dostępne umywalki narożne asymetryczne. Wówczas bardziej będziemy skierowani twarzą do ściany.
Jeżeli chodzi o baterię najlepszym rozwiązaniem będzie opcja z wyciąganą wylewką. Pozwoli to na komfortowe korzystanie w dowolnym celu.
.6 Optyczne powiększenie łazienki
Zwracając uwagę na detale i odpowiednią aranżację jesteśmy w stanie optycznie powiększyć metraż naszej łazienki. Chodź będzie to tylko złudzenie – w przypadku bardzo małych łazienek może być dosłownie zbawienne. Jak tego dokonać?
Otóż projektanci radzą, aby małe łazienki malować i projektować tylko na jasne kolory. Biel zdecydowanie daje uczucie wolnej przestrzeni. Wszelkie lustra i przeszklenia również będą pozytywnie wpływały na ten aspekt. Dbając o uczucie przestrzeni nie powinniśmy również stosować dużych kafli, ani żadnych wyraźnych wzorów czy kontur. Wchodząc do małej łazienki, powinniśmy zadbać o to, aby od razu natknąć się na umywalkę z lustrem.
.7 Instalacje w łazience
Myśląc o odpowiednim projekcie małej łazienki powinniśmy już na jak najwcześniejszym etapie tej realizacji pomyśleć o wszelkich niezbędnych zasadach instalacyjnych. Otóż podejście do miski ustępowej nie powinno być oddalone od pionu więcej niż 1m . Jeżeli jest to możliwe powinno być całkowicie osobne.
Brodzik i inne instalacje sanitarne nie powinny być zbyt daleko oddalone od pionu. Dzieje się tak po to, aby instalacje kanalizacyjne poziome nie musiały być prowadzone po stropie.
W małej łazience bardzo ważna jest odpowiednia klimatyzacja. Zależy ona bezpośrednio od kubatury. Jeżeli jest mniejsza niż 6.5 metrów sześciennych to odpowiednia będzie wentylacja mechaniczna. W innym przypadku wystarczy wentylacja grawitacyjna, którą można wspomóc instalując mały wentylator łazienkowy.
Baterie naścienne powinny być montowane na odpowiedniej wysokości. Umywalka minimum 85 cm nad podłogą, bateria umywalkowa – 25-35 cm nad umywalka i rączka prysznicowa – przynajmniej 180 cm nad podłogą.
.8 Bądź kreatywny!
W małej łazience najlepiej sprawdzają się kreatywne rozwiązania dostosowane do okoliczności i całego mieszkania. Aby łazienka była efektywna dopasuj ją stylem do całego mieszkania. Zrezygnuj z niepraktycznych rozwiązań, z których z pewnością nie będziesz korzystał lub będziesz to robił rzadko. Szukaj inspiracji w internecie – tam znajdziesz mnóstwo kreatywnych rozwiązań dla małych łazienek!
Be the first to comment