Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Żyjemy w czasach w których umiejętność poprawnego władania praktycznie każdym językiem jest jak na wagę złota. Chcemy płynnie mówić w jak największej ilości językach, a biegła znajomość języka  angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego jest już często spotykanym wymogiem obowiązkowym przez potencjalnych pracodawców. Dzieje się tak z powodu rozwoju polskiej gospodarki na przeróżnych płaszczyznach.

Jak skutecznie uczyć się języków obcych? Czy jest to w ogóle możliwe na własną rękę? Chętnie zapisujemy się na świetnie brzmiące „szybkie kursy języków obcych”, które o ile są szybkie – tak nie są zbyt skutecznie. Postaramy przedstawić Ci kilka kluczowych porad i zagadnień, z jakimi powinieneś się zmierzyć podczas nauki języka obcego. To jest znacznie prostsze niż Ci się wydaje! A umiejętne posługiwanie się kilkoma językami obcymi jest wbrew pozorom w zasięgu ręki każdego z nas!

Jak najwięcej słuchaj!

Słuch to jeden z podstawowych bodźców dzięki któremu jesteśmy w stanie uczyć się języka. Umiejętne otoczenie się obcym językiem jest podstawą w jego skutecznym uczeniu się. Dlatego w każdej wolnej chwili słucha czegokolwiek w języku obcym. Początkowo nie przejmuj się tym, że niczego nie rozumiesz bądź rozumiesz co drugie zdanie. Wszystko przyjdzie z czasem, a sam fakt styczności z językiem obcym jest już ogromnym plusem. Twój mózg ma wówczas sporo czasu na skuteczne oswojenie się i przygotowanie do intensywnej nauki danego języka. Słuchaj zagranicznego radia, oglądaj zagraniczne wiadomości bądź relaksuj się przy zagranicznych programach, filmach czy filmikach na youtubie. Aktualnie świetnym rozwiązaniem są zagraniczne nagrania i podcasty.  Jeżeli nie wiesz co to jest podcast to odsyłam Cię tutaj. Dobrych podcastów jest naprawdę wiele i skutecznie możesz ich słuchać np. na jakże popularnej aplikacji Spotify.

Naśladuj znanych aktorów, powtarzaj to co mówią – ciekawostki, śmieszne rzeczy czy inne charakterystyczne momenty. Ludzki mózg idealnie zapamiętuje właśnie te bardziej niecodzienne sytuacje. Wówczas znacznie szybciej będziesz uczył się języka obcego. Śpiewanie w stylu karaoke i następne tłumaczenie danej piosenki będzie również świetnym wyjściem. Tylko pamiętaj! Same słuchanie muzyki nie jest najlepszym wyjściem nauki języka. Jak dowodzą badania naukowe nie jest to efektywne i szybko zapominamy. Oczywiście dotyczy to tylko i wyłącznie czystego słuchania muzyki bez zrozumienia.

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj.

Również i to nie jest tajemnicą, że czytając człowiek się rozwija intelektualnie. Oczytana osoba, która czyta dużo w swoim ojczystym języku – potrafi władać bardziej skomplikowanym i trudniejszym językiem. Nie inaczej jest w przypadku czytania w języku obcym. Jeżeli jesteś początkujący w danym języku zaczynaj od prostych rzeczy – bajek, opowieści, książek edukacyjnych. Tłumacz sobie te wyrażenia, których nie rozumiesz. Z dzisiejszą technologią jest to niezwykle proste i szybkie. Systematycznie podnoś sobie poprzeczkę i czytaj coraz bardziej wymagające książki. Początkowo może być to trudne wyzwanie, jednak z czasem Twój mózg zacznie się z tym oswajać.

Pisz i komunikuj się!

Jest to też bardzo ważna kwestia szybkiego i skutecznego uczenia się języka obcego. Jednak w dobie internetu również ta sprawa staje się niezwykle prosta. Możesz udzielać się na bloga lub forach, korzystać z zagranicznych czatów – pomyśl, ogranicza Cię tutaj tylko Twoja własna wyobraźnia.

Jeżeli czujesz, że jesteś coraz bardziej zaawansowany, kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie etapu komunikacji. Do dyspozycji masz na przykład komunikator głosowy Skype, gdzie bez większych problemów i zupełnie za darmo możesz próbować rozmawiać z Naitive Speakerem. Dostępne są również wszelakie czaty wideo, od których aż roi się w internecie. Jeżeli to jednak nie jest dla Ciebie wystarczające – to mamy dla Ciebie inne rozwiązanie. W wielu miastach w Polsce organizowane są cotygodniowe spotkania w danym języku. Ludzie spotykają się w wyznaczonym miejscu i czasie i rozpoczynają długie konwersacje przy kawie lub herbacie. Nie bój się i nie wstydź – jeżeli jesteś początkujący to uczestnicy spotkania na pewno to zrozumieją i nawet postarają się pomóc!

Nauka słówek!

Pamiętaj o tym niezwykle ważnym punkcie. Bez systematycznego uczenia się słówek nauka języka obcego jest praktycznie niemożliwa. Pamiętaj również, aby nie przesadzać z codzienną ilością. Mówi się, że maksymalnie dziesięć nowych słówek dziennie to najlepsze rozwiązanie. Do tego nie ucz się ich jak najszybciej – w sposób „na blachę”. Najważniejsze, aby każde nowe słówko wizualizować. Jest to najbardziej efektywny sposób nauki słówek, który utrwali się w naszej pamięci na naprawdę długo.

Nauka języka obcego to nie jest nic skomplikowanego. W dzisiejszych czasach, przy powszechnie dostępnym internecie praktycznie w każdy miejscu mamy niesamowite możliwości i okoliczności do nauki. Jesteśmy w stanie uczyć się w dowolnym miejscu i czasie. Jednak najważniejszym aspektem nauki języka obcego jest systematyczność. Przynajmniej pół godziny dziennie jest w stanie w szybki czasie przybliżyć nas do upragnionego celu.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*