Jak nauczyć dziecko języka obcego?

Dzieci posiadają niesamowite zdolności do nauki i przyswajania wszelkiej wiedzy. Są niezwykle dynamiczne i w krótkim czasie potrafią niesamowite efekty w nauce czegokolwiek. Nie inaczej jest w przypadku nauki języków obcych. Wielu rodziców już od najmłodszych lat dziecka stara się zapewniać dziecku dodatkowe zajęcia – w tym naukę języków obcych. Warto jednak mieć na uwadze to, żeby po prostu nie przesadzać. Nadmiar obowiązków i zajęć może skutecznie przytłoczyć dziecko i efekt będzie wręcz odwrotny od zamierzonego. Zatem w jaki sposób uczyć dziecka języka obcego? Od kiedy w ogóle można zaczynać?

Kiedy zacząć naukę języka obcego?

Z pomocą przychodzą nam tutaj badania naukowe, które stwierdzają, że 50% zdolności uczenia się dziecka rozwija się w mózgu do 4. roku życia. Rozwijają się wówczas najważniejsze drogi nerwowe, które będą determinowały późniejszą zdolność do uczenia się dziecka. Zatem naukę języka obcego można zacząć od najmłodszych lat dziecka. Trzeba tu pamiętać, że na początku nie będzie to dla dziecka nauką, a po prostu naturalnie przyswajanym narzędziem do komunikacji.

Nawet jeżeli Twoje dziecko nie wykazuje większej chęci do nauki języka – warto próbować wszczepić nawet najmniejsze elementy obcego języka w jego życie. Dziecko tak szybko przyswaja wiedzę, gdyż nie nauka nie kojarzy mu się z czymś negatywnym. Jest to swego rodzaju zabawa, która w żaden sposób nie krępuje dziecka. Dziecko po prostu cały czas uczy się świata, nie zawracając sobie głowy niczym innym. Jeżeli nie jesteś pewny swoich umiejętności co do władania językiem obcym warto naukę zostawić komuś kto się na tym zna. Zaszczepione błędy językowe są potem trudne do skorygowania i pozostają na długo.

Jakie są metody nauki języków obcych?

Istnieje wiele skutecznych metod nauki języka obcego. Już nawet przedszkola w swojej ofercie posiadają dodatkowe zajęcia języka obcego. Zanim zdecydujesz się na odpowiednie rozwiązanie – warto poznać podstawowe metody języka obcego.

Metoda Helen Doron

Metoda stworzona została przez kobietę, które wiele lat swojego życia poświęciła analizie procesu uczenia się języków obcych przez maluchy. Dzięki temu stworzyła metodę, która jest naturalnym procesem i omija wykorzystanie języka ojczystego. Całość zajęć prowadzona jest w języku obcym. Najpierw dzieci uczą się reagować na podstawowe komunikaty. W późniejszym etapie także czytać i pisać. Cało proces nauki trwa 9 lat. Nauczyciel, wykorzystując taką metodą, musi wykazywać się perfekcyjną znajomością języka obcego.

Metoda Callana

Ta metoda stawia na naukę bardziej słownictwa, aniżeli gramatyki. Działa na zasadzie komunikacji i dzieci zachęcane są do powtarzania konkretnych zwrotów i wyrażeń. Opanowuje się je na zasadzie zapamiętywania na pamięć. Powstała w oparciu o obserwacje przyswajania słownictwa przez dziecko.

Metoda Berlitza

Metoda ta również bazuje na zasadzie komunikacji. Najważniejsze jest aktywne uczestnictwo dziecka w zajęciach. Zachęca się tutaj dzieci do komunikacji, nawet gdy popełnia wiele błędów. Stwarzane są tutaj komfortowe warunki i dzieci nie mają żadnych powodów do obaw czy stresu. Gramatyka dodawana jest dodatkowo w konkretnym kontekście. Bardzo ważne są tutaj umiejętności prowadzących, dlatego najczęściej są to po prostu native speakerzy.

Metoda Sita

Ta metoda jest nieco inna od pozostałych. Na zajęciach stwarza się komfortowe warunki i uczniowie zachęcani są do wysłuchiwania nagrać w języku obcym. Najczęściej są to 40 minutowe nagrania. Nagrań ależy wysłuchiwać w całkowitym bezruchu i odprężeniu. Dzieci są bardzo aktywne i ciężko je zmusić do usiedzenia na miejscu, dlatego metoda ta jest zalecana dzieciom od 12. roku życia jak i dorosłym.

Total Physical Response

Jest to niezwykle skuteczna metoda nauczania małych dzieci. Polega na reagowaniu ciałem. Dzieci pokazują w jaki sposób zrozumiały słowa poprzez gesty i ruchy. Ta metoda idealnie sprawdza się w nauczaniu małych dzieci.

W jaki sposób uczyć dzieci w domu?

Również w domowych warunkach można w prosty sposób zachęcać dziecko do przyswajania wiedzy języka obcego. Można robić za pośrednictwem wielu różnych rzeczy.

Na pewno świetnym pomysłem będzie zastosowanie już od najmłodszych lat bajek. Na początku powinny to być opowiadania bardziej obrazkowe, które będą się kojarzyły dziecku z czymś miłym. Dzieci posiadają zdolność szybkiego zapamiętywania, dlatego zapamiętanie bajki w języku obcym nie będzie problemem. Jednak pamiętaj! Dziecko powinno się uczyć prawidłowego języka obcego. Jeżeli nie masz pewności co do poprawności swojego akcentu – zastosuj nagrania. Błędy językowe trudno skorygować u dziecka.

Nauką pisowni u dziecka mogą być fiszki. Fiszki z obrazkami pozwalają na zastosowanie od najmłodszych lat. Jak dziecko nauczy się czytać – będzie można zastosować fiszki z samymi napisami.

Piosenki to również świetna forma nauki języka. Dzieci wręcz uwielbiają śpiewać dlatego skutecznie można wykorzystać to do nauki języka obcego. Śpiewanie w języku obcym na pewno spodoba się dziecku.

Dzieci ekspresowo zapamiętują wszelkie wierszyki i rymowanki. Warto to wówczas wykorzystać do nauki języka obcego. Na samym początku jednak puść nagranie native speakera i pozwól dziecku się osłuchać. Potem nie pozostaje nic innego jak wspólna nauka poprzez powtarzanie danej rymowanki.

Świetnym sposobem może być ustalenie jednego dnia, w którym obowiązywała będzie rozmowa tylko i wyłącznie w języku obcym. Może to być świetna zabawa zarówno dla dziecka jak i rodziców. Jeżeli natomiast rodzice nie dysponują odpowiednimi umiejętnościami – dzień języka obcego może polegać po prostu na nauce.

Dzieci uwielbiają oglądać filmy. Można i to również wykorzystać jako sposób nauki języka obcego. Bajki czy filmy w języku obcym nie muszą być od razu rozumiane przez dziecko. Możesz puszczać ten sam seans najpierw w języku polskie – następnie w obcym. Inna opcją jest włączenie filmu w języku obcym i z polskimi napisami. Taka forma uczenia się języka jest dobra nie tylko dla dzieci. To również świetny sposób nauki dla dorosłych.

Bardzo skutecznym sposobem jest również wydawanie komunikatów i poleceń w języku obcym. Jest to praktyczne narzędzie, który możemy wykorzystywać co jakiś czas w domu. I tutaj trzeba jednak pamiętać o prawidłowym akcencie rodzica. Już od samego początku trzeba zadbać o prawidłowość wymowy naszego dziecka.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*