Czym jest masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny jest świetną formą odpoczynku nie tylko relaksacyjnego, ale także umysłowego. Daje mnóstwo korzyści. Nic więc dziwnego, że staje się coraz bardziej popularny w naszym codziennym, zestresowanym społeczeństwie. Powstaje coraz więcej gabinetów, gdzie swobodnie może poddawać się takiemu zabiegowi.

Rozróżniamy wiele świetnych form masażu relaksacyjnego, które wykonywane są poprzez różne techniki. W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tak korzystnej usługi – jaką jest masaż relaksacyjny.

Techniki wykonywania masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny ma pełnić przede wszystkim rolę wyciszenia dla pacjenta. Z tego względu w gabinecie tworzy się przyjazną i miłą atmosferę. Bardzo często masażyści korzystają z olejków zapachowych do aromaterapii, które skutecznie będą stymulowały nasz zmysł węchu. Poza tym używa się także substancji poślizgowych, które znacznie ułatwią specjaliście wykonywanie konkretnych ruchów na naszym ciele. Zabieg wykonywany jest z reguły w pozycji leżącej lub siedzącej. W celach komfortu pacjent może pozostać w lekkim ubraniu lub ręczniku – tak aby ułatwić masażyście dostęp do masowanych miejsc.

W masażu relaksacyjnym wykorzystuje się wiele różnych technik masowania. Często jest to głaskanie podłużne i koliste, uciskanie i rozcieranie. W tym przypadku masażu rezygnuje się jednak z bardziej energicznych ruchów, gdyż ma to być masaż relaksacyjny, który w pełni nas odpręży.

Rodzaje masażu relaksacyjnego

Rodzai masażu relaksacyjnego jest naprawdę wiele. Mamy więc do dyspozycji mnóstwo opcji. Możemy wybrać tą najlepszą dla nas lub po prostu eksperymentować z właściwym wyborem. Wszystkie rodzaje mają wiele wspólnych zalet. Oczywiście posiadają też unikalne cechy – właściwe tylko i wyłącznie dla konkretnego rodzaju masażu. Zapoznaj się z poniższą listą gatunków masażu relaksacyjnego.

Masaż klasyczny

Najbardziej popularny spośród wszystkich rodzai masażu. W tym przypadku masażysta masuje całe ciało bądź jego wybrane miejsca. Wykonywany jest poprzez całą dłoń, kciuki i kostki dłoni. Ma na celu poprawienie krążenia obwodowego i przyspieszenie procesu przemiany materii. Wykorzystywane techniki to głaskanie, ugniatanie, ostukiwanie, uciskanie. Masaż klasyczny ma na celu wyciszenie i odprężenie pacjenta.

Masaż stemplami ziołowymi

Wykorzystywana jest tutaj tradycyjna tajska receptura stempli w których znajduje się mnóstwo korzystnych dla nas składników. Specjalista rozpoczyna masowanie poprzez delikatne, uciskane ruchy. Kiedy temperatura stempli wzrośnie – ruchy stają się coraz mocniejsze i gwałtowniejsze. Tutaj głównym celem masażu jest pozbycie się bólu mięśnie i uczucia zmęczenia.

Masaż Ma-uri

Rodzaj masażu opracowany pod koniec XX wieku. Fachowiec najpierw przeprowadza dokładny wywiad ze swoim pacjentem. Pyta o samopoczucie jak i oczekiwane efekty masażu na pacjencie. Proces rozpoczyna się poprzez tradycyjny taniec oparty na tym wykonywanym w hawajskich świątyniach. Podczas masażu uciskane są plecy, kręgosłup, barki, nogi i stopy. Głównym założeniem tego masażu jest redukcja poziomu stresu u pacjenta.

Masaż shiatsu

Założeniem tego rodzaju masażu jest przywrócenie właściwego przepływu energii Chi w organizmie, który według twórców odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W tym przypadku – bez użycia olejków – masażysta za pomocą dłoni, łokci czy nawet kolan – uciska punkty energetyczne na naszym ciele, które przebiegają wzdłuż kanałów energetycznych. Według wierzeń masaż ten ma uchronić organizm przed różnymi chorobami. W praktyce ma on jednak znacznie bardziej jako reduktor napięcia w barkach, szyi i karku.

Masaż gorącymi kamieniami

W tym przypadki zamiast energii Chi rozpoznaje się energię czakr. Na pacjencie rozkładane są rozgrzane kamienie według punktów energetycznych. Następnie masażysta przesuwa kamienie wzdłuż kanałów energetycznych. Ten rodzaj masażu ma na celu uspokoić i wzmocnić nasz organizm.

Masaż Lomi Lomi

Ten rodzaj masażu wywodzie się z Hawajów. W tym przypadku rozpoznaje się energię Mana. Masaż wykonywany jest głównie poprzez łokcie. Masażowi towarzyszą elementy tańca.

Masaż aromaterapeutyczny

Masaż wykonywany za pomocą olejków eterycznych. Są to między innymi olejki mango, lawendy, jaśminu czy pomarańczy. Tutaj organizm ma się odprężyć dzięki działaniu olejków eterycznych właśnie. Poza tym pełni on funkcję również leczniczą. W olejkach znajdują się również substancje lecznicze.

Masaż czekoladowy

Tutaj wykorzystuje się krem z czekolady i czekoladowe olejki do masażu. Taki rodzaj masażu skutecznie poprawia nastrój. Pozostawia po sobie na skórze pacjenta zapach czekolady, który sprzyja produkcji endorfin, co skutecznie przeciwdziała depresji i pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Poza tym neutralizuje działanie wolnych rodników w organizmie.

Masaż ujędrniający

Masaż ten głównie rozbija tkankę tłuszczową na cząstki mniejsze. Efektem teki jest zmniejszenie cellulitu poprzez zwiększenie napięcia skóry. Wzmacniane ulegają również włókna kolagenowe i elastynowe. Wykonuje się go na pośladkach, nogach, biodrach i brzuchu.

Masaż dla kobiet ciężarnych

Również kobiety w ciąży mają swój gatunek masażu relaksacyjnego. Ma on na celu przede wszystkim odciążyć ból na odcinku lędźwiowo-krzyżowym, karku, szyi i barkach. Tutaj wykonuje się delikatne naciski, które redukują napięcie mięśniowe i usprawniają krążenie krwi i limfy.

Masaż relaksacyjny – wskazania

Masaż relaksacyjny nie jest zabiegiem leczniczym także może korzystać z niego praktycznie każdy. Nie ma tutaj konkretnych wskazań. Do masażysty może zgłosić się każdy – kto ma problemy ze spokojem, stresem, wewnętrznym napięciem. Masaż będzie dobry również przypadku gdy chcemy się po prostu odprężyć po ciężkim tygodniu pracy. Świetnie sprawdzi się na bezsenność jak i poprawienie krążenia krwi i limfy.

Przeciwwskazania

Istnieją jednak konkretne przeciwwskazania co do wykonywania zabiegu. Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby mające problem z układem krążenia, chorobą nowotworową czy hemofilią. Kobiety w ciąży nie mogą poddać się każdemu zabiegowi. Nie warto wybierać się na zabieg również w przypadku infekcji wirusowych czy bakteryjnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wykonywania masażu – warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*