Czym charakteryzuje się styl skandynawski projektowania wnętrz?

W dzisiejszych czasach decydując się na styl aranżacji wcale nie tak prosto o trafny wybór. Opcji jest mnóstwo, a style aranżacji wnętrz wręcz odstraszają swoją różnorodnością. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić jeden z najbardziej popularnych stylów – styl skandynawski. Czym się on charakteryzuje i jakie są jego odmiany? Kiedy powstał i jak rozprzestrzenił swoją popularność? Dowiesz się tego właśnie tutaj!

Krótka historia

Styl Skandynawski jak sama nazwa mówi – powstał na północy Europy. Został zapoczątkowany na przełomie XIX i XX wieku przez niezwykle popularnego malarza i architekta – Carla Larssona. Dlaczego zyskał taką popularność? Przede wszystkim był częstym wyborem Skandynawów, gdyż określał ich styl życia – biały i chłodny. W jaki sposób trend ten został rozprzestrzeniony na Europę? W latach 50. i 60. panujące trendy w aranżacji wnętrz wyznaczała nagroda Lunning Prize. Przyznawana projektom aranżacji skandynawskim skutecznie spopularyzowała go w Europie.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Ten niezwykle popularny styl w ostatnich latach, charakteryzuje się przede wszystkim bielą, prostotą i naturą. We wnętrzu królują głównie jasne odcienie połączone ze wstawkami o naturalnych kolorach i materiałach. W takim wnętrzu od razu można zaobserwować dominację prostoty. Rezygnuje się z niepotrzebnych dodatków i umeblowania, które nie ma praktycznego zastosowania. Z tego względu w tym wnętrzu pojawia się wolna przestrzeń, która wręcz cechuje styl skandynawski. Pomimo jasnych i białych kolorów, we wnętrzu skandynawski można poczuć mroczny klimat.

W stylu tym bardzo często mogą pojawić się piece kaflowe lub kominki. Ponadto ważnym elementem są lampy, które dają ciepłe światło. Bardzo ważnym elementem wystroju pokoju dziennego jest stół, wobec którego organizuje się resztę aranżacji stylu skandynawskiego. Meble nie rzucają się w oczy – są minimalistyczne o naturalnym, drewnianym materiale.

Jakie dodatki znajdziemy w stylu skandynawskim?

Pomimo minimalistycznego stylu aranżacji znajdziemy tu nieraz dosyć sporo dodatków. Jeżeli zastanawiasz się co dodać do swojego stylu skandynawskiego – dobrym rozwiązaniem mogą być wszelkie poduszki, koce i pledy. Materiałem będą przytulne i ciepłe tkaniny o naturalnych, jasnych kolorach.

Ważnym elementem jest ciepłe źródło światła. Skandynawowie uwielbiają świece, dlatego świetnie sprawdzą się one w tym wnętrzu. Często dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie bardziej akcentowej kolorystyki w formie turkusu lub czerwieni. Oczywiście nie można tutaj jednak przesadzać.

Naturalne rozwiązania

Styl skandynawski wiąże się bezpośrednio z naturą. W związku z tym na podłodze znajdziemy długie deski o wyrazistych słojach lub po prostu pobielane. W salonie dominuje minimalizm i przestronność. Oczywiście wszystko otulone jasnymi, naturalnymi kolorami. Meble bardzo często lub praktycznie zawsze będą drewniane o naturalnym kolorze. Oczywiście trzeba tutaj pamiętać o funkcjonalności. Aranżacja musi być nie tylko piękna, ale również praktyczna. Warto o tym pamiętać decydując się na styl skandynawski – gdyż to w głównej mierze go definiuje!

Różne wersje stylu skandynawskiego

Na przestrzeni wielu lato pojawiły się różne wersje stylu skandynawskiego. Nic dziwnego, gdyż stał się on niezwykle popularny, a jego urozmaicenia spowodowały odłamy w tym stylu. Każda jego odmiana w głównej mierze nawiązuje do tych samych przekonań, ale mogą się one diametralnie różnić poszczególnymi cechami.

Dark nordic

W tym odłamie pojawiają się bardziej wyraziste i charakterystyczne akcenty. Umieszczamy je głównie na jednej ścianie w salonie czy sypialni. Będą to takie kolory jak granat, kobalt czy antracyt. Takie akcenty pojawiają się również coraz częściej na meblach i innych dodatkach. Jest to bardzo kontrowersyjny rodzaj stylu skandynawskiego gdyż odchodzi on nieco od chłodnej i jasnej aranżacji charakterystycznej dla tego właśnie stylu

New nordic

Jeden z bardziej popularnych kategorii stylu skandynawskiego. Ciągle dominują tutaj jasne i chłodne kolory z naturalnymi, drewnianymi wstawkami. Pojawiają się tu jednak kolorowe dekoracje umieszczane na ścianie, plecione dywany, czy szare i białe poduszki na kremowych sofach. Bardzo przyjemna i przytulna aranżacja.

Scandi chic

Stosunkowo nowy rodzaj omawianej aranżacji. Pojawiają się złote wstawki. Używany zostaje również żółty kolor, który coraz częściej i chętniej pojawia się w tym stylu. Znajdziemy tu również naturalne skóry rzucone na podłogę, sofę bądź fotele. Znajdziemy tu również nieco więcej koloru czarnego i antracytu, które równoważą chłodną biel.

Folk

W tej wersji całkowicie dominują dodatki wykonane w sposób ręczny. Dlatego skutecznie znajdą tu miejsce plecione dywany, filcowe ozdoby, drewniane lampiony, figurki, świeczniki i wiele więcej. Ten rodzaj stylu skandynawskiego jest bardziej jasny i radosny. Dzięki zastosowaniom takich dodatków jest tutaj miejsce na łączenie różnych rozwiązań, dzięki czemu otrzymamy maksymalnie przytulne wnętrze!

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*